Publiczna obrona doktoratu - pisanie prac doktorskich

W przypadku obrony doktoratu albo innej pracy naukowej służącej jako egzamin dyplomowy, warto zastanowić się nad możliwością publicznego wystąpienia. Niekiedy jednak tego typu obrona przed dużym gronem ludzi jest wymagana lub przynajmniej pożądana. Warto dobrze przygotować się do takiego wystąpienia, w którym w roli obserwatorów będzie mógł wystąpić dosłownie każdy! Samo dobre i pomysłowe pisanie prac doktorskich nie będzie wystarczało - doktoranci będą musieli jeszcze pokonać ogromny stres!

Celem przeprowadzenia poprawnej i efektownej publicznej obrony doktoratu warto zastanowić się nad przetrenowaniem własnych umiejętności prezentacyjnych, a także nad paroma dodatkowymi chwytami - czy to żartem na początku wypowiedzi, czy też innym rozwiązaniem, rozluźniającym słuchających. Publiczna obrona może wydawać się trudna, ale taka nie jest - wszystko zależy od nastawienia danej osoby.

Aby pisanie prac doktorskich było odebrane dobrze przez społeczeństwo i światek naukowy, dobrze jest zadbać o to, by prace takie były przydatne i dość rozbudowane, czyli by dobrze wyczerpywały poruszany temat i zarazem by odnosiły się do wielu oryginalnych pomysłów i rozwiązań. Tylko wtedy będzie można mówić o przydatności w kontekście rozwoju nauki w danym kraju.

Publiczna obrona to pikuś w porównaniu z procesem samego pisania prac naukowych. Pisanie prac doktorskich wymaga pomysłowości i wielu innych, znaczących dla naukowców, cech.

Published by