Obrona pracy doktorskiej - jak przebiega i jak się do niej przygotować?

Obrona pracy doktorskiej to ogromne przeżycie dla każdego, kto wiąże swoją przyszłość z karierą naukową. Warto starannie się do niej przygotować, by zmniejszyć stres z nią związany. Przede wszystkim powinieneś dowiedzieć się, jak przebiega taka obrona i czego możesz się na niej spodziewać.

Obrona rozprawy doktorskiej wygląda inaczej niż obrona pracy licencjackiej czy magisterskiej. W pierwszej kolejności przyszły doktor musi pozytywnie zdać egzamin. Kolejny etap to publiczna obrona pracy - z nią wiąże się zwykle najwięcej stresu i nerwów, ponieważ oprócz profesorów uczestniczy w niej publiczność, na której często zasiadają znajomi i rodzina, ale także zupełnie obcy ludzie.

W pierwszej części publicznej obrony kandydat musi wygłosić krótki autoreferat. Im staranniej go przygotujesz, tym łatwiej będzie Ci go zaprezentować. W referacie należy pokrótce opowiedzieć o tym, jak wyglądało pisanie pracy, jakie są jej najważniejsze założenia i do jakich konkluzji doszedłeś.

W dalszej części zostaje przedstawione krótkie streszczenie recenzji pracy, po którym rozpoczyna się właściwa obrona, a więc zadawanie pytań kandydatowi. Co ważne, oprócz profesorów mogą zadawać je także goście zasiadający na publiczności. Po zakończeniu tej części następuje krótka przerwa, a następnie komisja ogłasza werdykt.

Po uzyskaniu pozytywnego wyniku, doktor może rozpocząć świętowanie. Kiedy euforia opadnie, powinien dopełnić formalności i zgłosić swoją pracę do systemu SYNABA, gromadzącego aktualne informacje z zakresu polskiej nauki

Published by